Rezeptideen, Tipps & Tricks in Ihrem Posteingang
Mit dem Wiener Zucker Newsletter
- Monatlich neue Rezeptideen
- Infos zu Gewinnspielen
- Kulinarische Geheimnisse & Produktneuheiten
Krystalový, moučkový, krupicový, pudrový... Je tolik druhů cukru, jenže který je nejlepší na pečení, přípravu polevy či nadýchané náplně? Přesně na tyto otázky vám odpovíme a odteď budete přesně vědět, který cukr kdy použít, aby byly vaše kulinářské výtvory dokonalé.
Cukr krystal máme doma všichni, má hrubší a zřetelně viditelné krystaly. V kuchyni ho používáme denně na vaření a pečení. Na přípravu kterých laskomin se však hodí nejvíc? S krystalovým cukrem dokážeme připravit krásné nadýchané kynuté těsto jako od babičky, ale také třené a piškotová těsta. Vynikající je také do tradičních pečených náplní, jako je ořechová, maková, tvarohová či kokosová. Poctivé cukrářky ho používají také při výrobě žloutkového máslového krému, kterým plní například oblíbené věnečky, florida řezy či karamelové kostky. Vhodný je také na přípravu základného bílkového krému, který se používá na přípravu moderních náplní s ovocným pyré či na klasické ovocné špičky.
Cukr krupice je jemnější než krystal, jeho použití je univerzální, je skvělý na pečení i na vaření. Známa moderátorka a cukrářka Adriana Poláková, která aktuálně vaří ve své televizní relaci Sladká výzva, nedá na krupicový cukr dopustit především při přípravě cheesecaků. Cukrářky ho rády používají na výrobu karamelu a dokonce také i karamelových ozdob, podle jejich slov se s ním vždy skvěle podaří. Pokud teda neděláte karamel každý den a chcete, aby vám vyšel na první pokus, i také ten v delikátní slané verzi, použijte právě Korunní cukr krupice. Využíváme ho také na přípravu vařené cukrové polevy. Když už ho budeme mít v špajsce, s velkým úspěchem ho také můžeme použit na slazení nápojů, domácích likérů, ale též na přípravu základných druhů těst, jako je kynuté či třené.
Cukr moučka vzniká rozdrcením bílých krystalů na jemný prášek. Pro svoji jemnou konzistenci a rychlou rozpustnost ho hospodyňky používají především na přípravu krémů, želé, pudingů, pudingových náplní a nápojů. Vynikajíc se s ním připravuje lehká nevařená šlehačková náplň, kde dohromady s cukrem vyšleháme sladkou smetanu (33 %) na pěnu. Plníme a zdobíme smetanové výrobky. Pokud jste milovnicí pařížského krému (den předem se vaří sladká smetana 33 % s moučkovým cukrem a kakaem), vařte ho také s moučkovým cukrem a bude dokonalý, vláčný a přitom bude skvěle držet tvar.
Cukr moučka v mlýnku je vynikající na finální úpravu. Slouží na jednoduché a rovnoměrné pocukrování koblihů, palačinek, bublanin, medových kremeší či bábovek a jiných sladkých dobrot.
Pudrový cukr je jemný prášek, na který nedají dopustit hlavně především ženy, které pečou perníčky, protože je ideální na výrobu nevařené lesklé polevy, se kterou se velmi dobře pracuje. Pokud svoje dorty rady potahujete fondánem, použijte také pudrový cukr, protože je při práci s fondánem dokonale neviditelný. Přidejte ho do bílků, pokud se právě chystáte péct křehký dort Pavlovu či pusinky, které se rozplývají na jazyku. Svojí jemností vás okouzlí ji v máslových krémech a doma vyrobených topinzích. Krásně s ním pocukrujete bábovky, koblihy, koláčky a skvěle se v něm obalují například vanilkové rohlíčky.
Hnědý cukr z cukrové řepy okouzlí vynikající karamelovou příchutí, která vzniká přirozeně z cukrových sirupů vykrystalizovaných do zlatohnědého cukru. Je výborný na pečení, hlavně perníčky se s ním mimořádně podaří. Doporučujeme ho do klasických koláčů s ořechy, mandlemi, medem, čokoládou a sušeným ovocem. Připravíme z něho výborné müsli, sufflé, ovocné saláty či ostřejší chutney, no hodí se také na dochucení omáček. Namícháme si z něho i vynikající ovocné limonády či nealkoholické osvěžující mojito a jiné lahodné nápoje. Pokud jste labužnice, bude vám chutnat také v kávě anebo v jogurtových či smetanových pohárech.
Hnědý třtinový cukr je čistě přírodní produkt, který milují mladé hospodyňky. Má krásnu zlatavou barvu, karamelovou chuť, která nejlépe harmonizuje v koláčích, do kterých přidáváme také skořici. Až podlehnete jeho jedinečné chuti, můžete ho využívat všude tam, kde ji klasický cukr krystal, jen pozor, protože jemné zabarví světlejší náplně. V létě je vynikající na přípravu jak alko, tak i nealko míchaných drinků a v zimě se zas osvědčení v horkých nápojích, jako je grog či svařené víno.
Cukr kandys hnědý okouzlí velkými krystaly, které vznikají pomalou krystalizací. Svou krásnou žlutohnědou barvou a chuť získávají ze zkaramelizovaného cukru. V kuchyni ho využijeme hlavně během chladnějších dnů na dochucení horkých nápojů a domácích likérů.
Hroznový cukr, čile dextróza je nejdůležitějším a zároveň velmi rychlým zdrojem energie, používají ho především sportovci anebo duševně těžce pracující lidé. Do pečení se používá málo, no vynikající je na slazení teplých nápojů, jako je například čaj anebo káva. Používá se na horkého ovoce anebo ovoce s alkoholem, případně ovocných salátů.
Ovocný cukr je čistá fruktóza, kterou využijeme především na přípravu dezertů studené kuchyně či do ovocných nápojů.