Sníte o tom, že si uděláte pravá švestková povidla, která budou chutnat stejně, jako od babičky? Uvařte si je podle našeho postupu a tipů. Bude vám stačit nadšení, ovoce, cukr a několik hodin u sporáku. A večer budete mít doma povidla, ve kterých bude stát lžička, a stejně jako vaše babička je budete krájet nožem.

Vaření: 4 - 5  hodin

Přísady na 2 – 3 kila povidel, asi 8 – 12 sklenic (250 ml), dle míry zahuštění:

Postup:

  1. Zralé švestky sbíráme přímo ze stromu, na skvělá povidla nám poslouží i přezrálé spadené plody. Pamatujte, že čím zralejší švestky, tím sladší povidla.

2. Švestky zbavíme stopek, pečlivě umyjeme, rozpůlíme a vypeckujeme.

 

3. Rozpůlené švestky umeleme na masovém mlýnku, jak to dělali naše babičky. Pokud si chceme práci urychlit, skvěle poslouží i sekáček na zeleninu, v kterém jsou švestky ihned zpracovány na kaši.

4. Pomleté švestky dáme do velkého hrnce s co největším obvodem, aby se tekutina mohla dobře odpařit.    Povidla zahušťujeme na mírném ohni, při mírném varu a za stálého míchání 4 až 5 hodin. Míchání je velmi důležité, povidla se rychle připalují nejenom na dno, ale i na stěny nádoby. A připálená povidla mají nepříjemnou hořkou příchuť. Zahuštěním povidel z 10 kilogramů švestek, které trvá asi 5 hodin, získáme zhruba dvě až tři kila poctivých povidel. Do míchání můžete zapojit i manžela, nebo odrostlé děti, protože je to skutečně makačka J Asi po dvou-třech hodinách se nám už z hrnce odpaří asi pět centimetrů tekutiny, všude se line nádherná vůně, povidla bublají a houstnou.

5. Na malém talířku provedeme zkoušku hustoty, po projetí lžičkou by se už hmota neměla spojit. Povidla jsou dostatečně hustá, když z hmotnosti švestek zbyla třetina až čtvrtina. Když děláme povidla z přezrálých sladkých švestek, zkontrolujeme jejich chuť. Dle chuti přidáme asi 400 g Korunního cukru Krystal a ještě 30 minut povaříme. Hustotu povidel opět zkontrolujeme tak, že lžičkou projedeme vychladlým vzorkem na talíři. Pár minut před dovařením přidávali naše babičky do povidel i špetku mleté skořice, aby byla voňavější.

6. Když mají povidla dobrou konzistenci, vařící je naléváme do vysterilizovaných sklenic až po okraj. Kuchyňskou utěrkou ještě očistíme horní okraj a závit sklenice, pokud nám po něm během nalévání stekla povidla, aby víčko dobře drželo. Důkladně zavíčkujeme, otočíme vzhůru dnem a necháme vychladnout asi 10 minut. Poté sklenice s povidly otočíme, zkontrolujeme, jsou-li víčka dobře utažená a necháme vychladnout.

7. Vychladlá povidla, která jsme dobře uvařili, jsou tuhá, lesklá, skoro černá, nejsou hořká, takže jsme je nepřipálili a mají typickou lahodnou chuť.

 

Tip na dochucení:


Povidla můžeme na konci dochucovat nejen mletou skořicí, ale já malým množstvím najemno umletých hřebíčků či sušeným a najemno mletým zázvorem.